Opinia Eksperta

Dr n. med. Krystyna Paprocka, neurolog

Czy warto wspomagać pamięć? Oczywiście! Co więcej trzeba zacząć to robić jak najwcześniej, nie tylko w późnej dorosłości. Rozpoznawanie, zapamiętywanie i kodowanie – to trzy wyznaczniki ludzkiej pamięci. Jeżeli od najmłodszych lat pracujemy nad jej usprawnieniem, wówczas skutecznie opóźnimy wystąpienie starczej demencji. Jeżeli nasz umysł nie będzie poddawany systematycznemu wysiłkowi, zacznie odmawiać posłuszeństwa. Regularny trening pozwoli utrzymać go w dobrej formie przez długi czas. Przez cale życie należy poszerzać swoje horyzonty, zwiększać wiedzę. Zbawiennie na naszą pamięć wpływa również aktywność fizyczna oraz społeczna. Nie bez znaczenia jest też odpowiednia dieta oraz odpowiednio dobrane suplementy diety. Szybkość reakcji zwalnia się wraz z upływem lat. Trudniejsze staje się pozyskiwanie nowych wiadomości, ich utrwalanie i odtwarzanie. Mózg jest najważniejszym i za razem najmniej poznanym organem. Trzeba o niego dbać, by jak najdłużej cieszyć się dobrą pamięcią!

Mgr Edyta Węcławska, dietoterapeuta

Suplementy diety – czy są wskazane w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych?

Odpowiednio dobrana suplementacja jest bardzo ważnym elementem wspierania organizmu, który boryka się z tak ciężkimi schorzeniami jakimi są choroby neurodegeneracyjne. Dlaczego? Dziś mamy do czynienia z wysoko przetworzoną żywnością, zanieczyszczeniem środowiska, wody i powietrza. Gleby są wyjałowione, ubogie w mikroelementy; warzywa i owoce dostępne w sklepach, zwłaszcza w większych sieciowych hipermarketach, nie zawsze są wolne od pestycydów i azotanów. W związku z tym, że w organizmie może toczyć się jednocześnie wiele stanów zapalnych i związanych z tym dysfunkcji przewodu pokarmowego może wystąpić ogromna trudność z trawieniem i przyswojeniem odpowiednich składników odżywczych. Tu ogromnym wsparciem zdecydowanie mogą być suplementy.

Oczywiście suplement suplementowi nie jest równy, jednak na polskim rynku są i cały czas się pojawiają nowe produkty takich producentów, dla których jakość jest naprawdę ważna. Odpowiednio dobrana suplementacja idealnie uzupełnia leczenie i dietoterapię. Ma to szczególnie ogromny wpływ na proces leczenia pacjentów cierpiących na choroby neurodegeneracyjne.
Chory organizm musi otrzymać odpowiednią dawkę między innymi witaminy D3, kwasów omega 3. Dodatkowo potrzebujemy w ogromnych ilościach witaminy C, magnezu. To takie podstawowe składniki suplementacyjne, niezbędne w procesie leczenia chorób neurodegeneracyjnych i neurorozwojowych.

W tych przypadkach warto też sięgać po takie suplementy, które zostały odpowiednio przebadane i cechują się wysoką jakością i czystością. Suplementacja powinna być odpowiednio celowana w kierunku stanów zapalnych w ośrodkowym układzie nerwowym. Takim przykładem może być betulina, która ma bardzo silne właściwości neuroregeneracyjne i przeciwzapalne. Betulina też odpowiednio moduluje gospodarkę insulinową i glukozową, która jest dość istotna i kluczowa w prawidłowym funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego. Badania betuliny są bardzo obiecujące. Już dziś wiadomo, że może ona wnieść wartościowe uzupełnienie profilaktyki leczenia choroby Alzheimera i innych chorób neurodegeneracyjnych.

Betula Forte

Suplement diety BetulaForte
przeznaczony jest dla osób które, chcą:

  • poprawić sprawność intelektualną i koncetrację,
  • poprawić pamięć krótko i długotrwałą
  • pozbyć się mgły mózgowej i poprawić percepcję,
  •  stymulować aktywność mózgu.