Nowe leki na demencję. Betula Forte w doborowym towarzystwie

Mimo postępów w badaniach nad chorobą Alzheimera, wciąż nie udało się znaleźć  skutecznego leku, który w pełni zwalczałby tę okrutną chorobę. To schorzenie, będące jedną z najpowszechniejszych przyczyn demencji na świecie, dotyka nie tylko pacjentów, ale również ich rodziny i opiekunów. Jednak w ostatnim czasie, na horyzoncie pojawiły się nadzieje w postaci nowych terapii i suplementów diety, którym warto przyjrzeć się bliżej. Jednym z nich jest Betula Forte, a także obiecujący lek Lecanemab, które mogą stanowić kroki naprzód w walce z tą trudną do ujarzmienia chorobą. W dzisiejszym artykule zgłębimy te nowości i dowiemy się, jakie nadzieje niosą ze sobą w leczeniu choroby Alzheimera.

W dziedzinie leczenia choroby Alzheimera, pojawiły się ostatnio przełomowe nowości, w tym m.in. lek o nazwie lecanemab, który został warunkowo zarejestrowany przez amerykańską Agencję do spraw Żywności i Leków (FDA). To wydarzenie jest ważne nie tylko dla amerykańskiego, ale także polskiego rynku medycznego. Wyniki badań klinicznych lecanemabu są obiecujące, lek ma za zadanie zmniejszyć ilość blaszek amyloidu beta w mózgu, tym samym spowolnić przebieg choroby Alzheimera. 

Kolejnym kandydatem na lek przeciwdziałający demencji jest donanemab, działający w podobny sposób do lecanemabu, jako przeciwciało monoklonalne. Donanemab nie otrzymał jeszcze pełnego zezwolenia na rynku, ale jego działanie oraz wyniki badań klinicznych również daje nadzieję na skuteczniejsze leczenie choroby Alzheimera.

Należy jednak pamiętać, że demencja to choroba o wielu źródłach i mechanizmach. Obecne leki, w tym lecanemab i donanemab, koncentrują się głównie na obniżeniu stężenia białek beta-amyloidowych, co stanowi jedną z teorii przyczyn powstawania tej choroby. Dlatego te leki są skuteczne głównie w wczesnych stadiach choroby, zanim pojawią się bardziej zaawansowane objawy.

Ponadto, należy pamiętać, że póki co w Europie nie mamy żadnego z nich, ponieważ Europejska Agencja ds. Leków (EMA) nie dopuściła do stosowania żadnego z nich z uwagi na wysokie koszty terapii z jednej strony oraz niejednoznaczne wyniki badań klinicznych z drugiej strony.

Na tym tle warto wspomnieć o suplemencie diety Betula Forte. Preparat ten zawiera betulinę jako główny składnik aktywny, która według badań przeprowadzonych na modelu zwierzęcym choroby Alzheimera, może obniżać poziom prekursorów białka beta-amyloidu, białka tau raz cytokiny prozapalnej TNF-alfa. To sugeruje, że betulina może wpływać na kilka różnych mechanizmów zaangażowanych w patologię tej choroby. Ponadto, betulina zawarta w suplemencie diety Betula Forte wspomaga proces proliferacji (namnażania) komórek nerwowych.

Należy jednak pamiętać, że Betula Forte to suplement diety, a nie lek. Suplementy są przeznaczone przede wszystkim do uzupełniania niedoborów składników, a nie do leczenia. Betula Forte może być stosowana prewencyjnie i wspomagać procesy regeneracji, opóźniając procesy neurodegeneracji. 

Podsumowując, nowe leki na demencję, takie jak lecanemab i donanemab, oraz suplementy diety, jak Betula Forte, stanowią ciekawe narzędzia w walce z chorobą Alzheimera. Jednak wciąż potrzebujemy dalszych badań i badań klinicznych, aby lepiej zrozumieć ich skuteczność i potencjał terapeutyczny. Choroba Alzheimera pozostaje wyzwaniem, które wymaga wielostronnego podejścia i dalszych wysiłków naukowych.